Icaros Desktop Live!

Pełna wersja Icaros Desktop na botowalnej płycie live-DVD do odpalenia na komputerach PC.

 

Icaros Desktop Light

Nieco zubożona wersja przeznaczona do wypalenia na płycie CD-R

 

PDF manual

Instrukcja obsługi (wersja ang.)

A A A

[Tutorial] Konfiguracja sieci

Począwszy od wersji 1.1.2 Icaros ma domyślnie wyłączony stos TCP w trybie live DVD. Aby skonfigurować sieć system musi być zainstalowany na dysku.

 

Do konfiguracji połączenia sieciowego wykorzystujemy program "Network" z katalogu "Prefs".

 

1 Automatyczne pobieranie adresu IP
Icaros Desktop wspiera automatyczne przypisywanie adresów przez protokół DHCP. Jednak należy wskazać ręcznie odpowiedni sterownik posiadanej karty sieciowej:

 

(Kliknij aby powiększyć)

 

W systemach iMica oraz Aspire One 110/150, wybierz sterownik rtl8169.device. Oraz ewentualnie atheros5000.device dla sieci bezprzewodowych.

 

2. Ręczna konfiguracja adresów IP
Niewątpliwa zaletą protokołu DHCP jest łatwość jej konfiguracji jednak za każdym razem gdy system jest uruchamiany, uzyskuje inny adres IP. Jest to rozwiązanie do przyjęcia jednak lepiej gdy w naszej sieci każdy komputer posiada swój własny identyfikator.

 

 

By nadać systemowi stały adres IP wybieramy "Edit" i w oknie konfiguracji karty ustawiamy sposób konfiguracji na "Manual" i w pole "Address" wpisujemy ciąg znaków 192.168.0.x gdzie x jest cyfrą kolejnego urządzenia w sieci. Czyli pierwszy komputer będzie miał adres 192.168.0.2 drugi natomiast 192.168.0.3. itp. Adres może być właściwie dowolny, musimy tylko zwrócić uwagę aby w naszej sieci nie występowały dwa urządzenia o identycznych adresach IP. Nie możemy użyć też adresu kończącego się jedynką ponieważ tą domyślnie posiada serwer.
W pole "Net Mask" wpisujemy 255.255.255.0 i klikamy na "Apply".

 

W głównym oknie ustawień sieciowych ustawiamy:
IP Mode: Manual
Gateway: adres naszego komputera lub rutera przez który łączymy się z internetem, najczęściej 192.168.0.1
DNS: wpisujemy 213.120.62.103 oraz 213.120.62.104. Jeżeli któryś z nich nie działa należy poszukać w Internecie nowe (np. na stronie na www.opendns.com) i wpisać w to pole.