[Tutorial] Instalacja Icaros 1.2.6 na pendrive'a
Począwszy od wersji 1.2.2 Icaros Desktop można zainstalować na dysku pendrive USB. Procedura ta początkującym użytkownikom może sprawić nieco kłopotu, ale poniższy tutorial powinien znacznie to ułatwić. Przede wszystkim musimy być świadomi faktu, że AROS nie może być zainstalowany na partycji FAT, więc nasz pendrive musi być sformatowany przy użyciu systemu plików SFS. Możemy jednak utworzyć małą partycję FAT na tym samym dysku w celu zachowania zgodności z Windows (który nie widzi dysków SFS) i umożliwić prostą wymianę plików.
Do wygodnej pracy wystarczy nam pendrive o pojemności, co najmniej 2 GB. Pozwoli to na instalację pełnej wersji Icaros'a, oraz wydzielenie 512MB wolnego miejsca na partycję FAT.
Możemy oczywiście pominąć partycję FAT, ale radzimy to zrobić w celu wygodnej wymiany danych z innymi systemami.
1. Pobierz najnowszą wersje systemu ze strony www.icarosdesktop.org oraz wypal ją na płycie (DVD dla wersji live lub CD-r dla lite).
2. Przygotowanie pendrive'a
Prawie wszystkie pendrive'y USB sprzedawane są już sformatowane, z jedną partycją FAT. W takim przypadku należy usunąć wszystkie partycje za pomocą programu gparted lub innego narzędzia. Pamiętaj: usunie to wszystkie dane jakie zostały na nim zapisane!.
Jeśli używasz Windows XP lub nowszy, powinieneś być w stanie skorzystać z narzędzia diskpart z wiersza poleceń (musi być to wersja przynajmniej 6.1 taka jak w Viście!). Diskpart jest bardzo poręczny i szybki, ale jak z każdym narzędziem tego typu trzeba się obchodzić ostrożnie, aby nie stracić swoich danych np. z twardego dysku.
Na początek ustalimy, pod jaką nazwą nasz system widzi nasz klucz usb. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę "Komputer" na pulpicie i wybierz opcję "Zarządzaj" (Manage):
W programie "Zarządzanie komputerem" wybierz zakładkę "Zarządzanie dyskami". Zlokalizuj swój pendrive i zapisz jego numer dysku, jak pokazano na poniższym rysunku:
Wiemy już, że nasz pendrive jest wymieniony jako "Dysk 1"(Disk 1). Jest to ważna informacja, którą koniecznie potrzebujemy w następnym kroku.
Nie zamykaj okna "Zarządzanie dyskami", i otwórz wiersz poleceń (Start>uruchom>cmd).
W konsoli wpisz polecenie "diskpart". Pojawi się następujący monit:
Wprowadź polecenie "list disk" które wyświetli nam dyski obecne w systemie:
Jak można zauważyć, nie dostaniemy tutaj zwykłych liter dysków. Teraz, gdy jesteśmy pewni, że nasz pendrive występuje jako "disk 1", wpisz polecenie select disk 1:
... i wyczyść dysk pleceniem "clean":
Wróć do okna "Zarządzanie dyskami" i kliknij prawym przyciskiem myszy na szarym polu:
I wybierz "New Simple Volume...". Ustaw wielkość nowej partycji FAT.
Kliknij na "Dalej" i przechodzimy do ustawień systemu plików. Wybierz FAT i dla pewności odznacz pole "szybkie formatowanie".
Po kilku sekundach, obraz partycji będzie wyglądał następująco:
Oznacza to, że wszystko jest już gotowe do instalacji systemu.
3. Instalacja systemu
3.1 Uruchom ponownie komputer z płyty CD/DVD Icaros desktop a następnie podłącz przygotowany wcześniej pendive. Kliknij dwukrotnie ikonę "InstallAROS" - proszę zwrócić uwagę, że utworzona przez nas partycja FAT powinna być widoczny na pulpicie.
3.2 W drugim oknie kreatora instalacji, wybierz opcję USB zamiast IDE/SATA i naciśnij "Proceed":
3.3 Kreator poprosi o wykonanie restartu, ale w naszym przypadku nie jest to konieczne. Wystarczy wyciągnąć i włożyć pendrive z powrotem. Uruchom ponownie "InstallAROS" i tym razem zaznaczamy opcję "Use existing AROS partitions". W następnym kroku wybieramy komponenty systemu do zainstalowania:
3.4 Teraz możemy wybrać czy system ma utworzyć dodatkową partycję "Work", na której umieści wszystkie programy użytkowe. W przypadku instalacji na pendrive lepiej jednak tego nie robić! Upewnijmy się też, że została zaznaczona opcja "Format Partition"
3.5 Pozostaje nam już tylko wybrać czy menu startowe GRUBa ma być wyświetlane w trybie graficznym czy tekstowym i czekać aż proces instalacji dobiegnie końca.
Miłej zabawy :)
PS. Pamiętajmy tylko o ustawieniu w BIOSie komputera botowania z dysku USB ;)